piątek, 15 października 2010

Eclipse FATE część 2 - Postać (Morfy)Morf to nośnik dla ego. Zapewnia ciało wraz z wszelkimi korzyściami i problemami jakie się z nim wiążą (oddychanie, żarcie/zasilanie, choroba lub awaria siłownika).
Ego bez nośnika nazywane jest infomorfem. To minimalna forma “życia”. Nie ma fizycznego ciała - trudniej (nie jest to niemożliwe) o fizyczny wpływ na fizyczny świat gry, ale w cyfrowym świecie nie ma żadnych ograniczeń dla swoich Umiejętności (stat z EP - Aptitude Maximum: 40 :D).
Nie wszyscy ludzie (w świecie EP) mogą cieszyć się z luksusu posiadania jakiegokolwiek ciała, niektórzy z pełną premedytacją pozostają w cyfrowej postaci infomorfa.

Morf może być natury biologicznej lub mechanicznej. Ma to wpływ na mechanikę w subtelny, FATE’owy sposób.
Mechaniczni nie przejmują się ograniczeniami białkowego organizmu (typu: próżnia=śmierć) ale też często są postrzegani jako gorsza forma “człowieka” [dla 4kF-MG’ów - jakże miłe może być odpalenie wypasionego Reaper’a w teście “społecznym”].
Zamiast krwioobiegu i żołądka - akumulator/bateria. Zamiast neuronów pod czaszką - cybermózg (czyli nie można zdezynfekować światopoglądu za pomocą alkoholu). Syntetyki występują w wielu możliwych odmianach.
Biologiczne morfy mają wiele form - od ulepszonych w różnym stopniu ludzi przez przystosowane do noszenia Ego zwierzęta (goryl, ptak albo ... ośmiornica) po organizmy stworzone do walki.
Brzmi zachęcająco ?

Teraz dalsze kwestie mechaniki.
Morf ma dwa Aspekty - jeden to jego typ np. Olimpijczyk, Sylf, itp. - jego właściwości opierają się na opisie w podręczniku. Oczywiście można (czyt. należy) ubarwić ten Aspekt - bo przecież “Ten Ruster wiele już przetrwał” jest lepszy od płaskiego “Rustera”.
Drugi Aspekt - to znak charakterystyczny podtypu (Wzmocnione mięśnie, Przystojniak, Potrzebuję pigułki!, Z wypożyczalni ciał, Skaza genetyczna, Widział zbyt wiele bitew itd.).

Przypomnę umiejętności Morfa:
Sprawność
ZeroG.
Budowa
Percepcja
Mózg

Gracz dostaje 4 startowe punkty do podziału na te 5 Umiejętności. Mało. Ale do tego jest jeszcze garść punktów startowych (na razie myślę o puli rzędu 10 szt.) - za które można ulepszyć morfa, kupić sprzęt (wszczepy/broń/cokolwiek innego) a resztę zostawić w postaci Credsów (kasa, misiu, kasa).

Myślałem o tabelce z rozpiską Umiejętności dla różnych typów Morfów.
Pomysł upadł z dwóch powodów - po pierwsze - do FATE tebelki średnio pasują :D a po drugie - dostępny morf może być solidnie przechodzony, uszkodzony lub być tanią podróbką. Stąd dwaj Olimpijczycy mimo pewnych wspólnych cech (są sprawniejsi, mają zwiększoną wytrzymałość, koordynację czy ulepszony układ krwionośny) mogą się znacznie różnić - ten jest prosto z fabryki, ten brał udział w tłumieniu buntu na Hellas C9, a ten nie tylko jest nowiutki ale został specjalnie przystosowany pod potrzeby nabywcy (taki custom-morf).
Postać dostaje w “promocji” zestaw podstawowych implantów - Basic Biomods, Basic Mesh Inserts, Cortical Stack (syntetyk dostaje jeszcze cybermózg). Pozostałe musi dokupić z puli startowej lub ponegocjować z MG.

2 komentarze:

 1. Fajne rozwiązanie - zastanawiałem się właśnie jak będziesz walczył bez tabelek z taką różnorodnością. Dobrze wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Still another point of interest that a lot
  of make in considered the ask more or less when you can
  burning oil and gas of your stove. They establishment look after unique spares and give rock-bottom
  percentages. Fastidiously purchase grass because of cooker and put best heatproof
  bungalow.

  my page: convection oven breville

  OdpowiedzUsuń